Köln’de Devrimci 1 Mayıs Komite’sinin çağrısı ile bir araya kitle, pandemi süreci içerisinde Köln’de uygulanan yürüyüş yasağını delmeyi başardı.

DGB Haus önünde başlayan yürüyüş, polisin ADHK ve bileşenleri korteji içerisinde yürüyen Alman liseli gençlere müdahalesi karıştı. Alman gençleri, polise vermemek için direnen kitleye polis saldırısı gerçekleşti. Alman liselilere ve ADHK ve SYM kortejinden insanlara, işkence ile darp ederek Bir SYM’li Yoldaşımızın da olduğu 8 kişiyi gözaltına alan Alman Polisi, gözaltı aracında ve karakola gidene kadar ki süreç içerisinde, kitlelerin işkence ve gözaltına karşı oluşan tepkisine tekrardan kitleye saldırarak gözaltı yaparak yanıt verdi.


Genel olarak kitlenin kararlı ve militan duruşu, Altemarkt’a gelen devam ederken. Gözaltılara sessiz kalmayıp 1 Mayıs programı tamamlandıktan sonra, Kalk polis karakoluna doğru yürüyüşe geçerek. Gözaltıların serbest bırakılması taleplerini dile getirdi. Karakol önüne gelen kitle sloganları ile içerde tutulan yoldaşlarımız ile dayanışma da bulunduktan sonra, gözaltına alınların serbest bırakılma haberi ile çoşkulu bir atmosfer oluştu.
Gözaltına alınların serbest bırakıldıktan sonra, yaptıkları konuşma ile Devrim ve Sosyalizm mücadelesi, yükselen polis faşizmi ve 1 Mayıs’a dair dayanışma mesajları paylaşıldıktan sonra eylem sonlanarak kitle dağıldı.
SYM NRW