Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney Film Festivali coşkuyla tamamlandı.

SYM’nin de bileşeni olduğu ADHK ve Güney Vakfı,Sancı Dergisi ,Son Haber  tarafından organize edilen  Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney Festivali coşkuyla tamamlandı.

Sürgünde Sanat ve Yılmaz Güney Film festivali 23 Eylül’de Zürih Volkhaus’ta yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmada „Yılmaz Güney halka gerçekleri söylemekle kalmamış sanatı ile  onu örgütlemiştir.Bundan dolayı egemenler tarafından hedef alınmış  hapis cezaları ve sürgünlük ile sanatının önü kesilmek istenmiştir.“ Ifade edildi. Daha sonra Wakm müzik grubu ve Tariya Mare grubu Arapça, Türkçe ve çeşitli dillerde söylediği ezgileriyle devam etti. Ardından senaryosunu Yılmaz Güneyin yazdığı, yönetmen Zeki Ökten tarafından 1978 de çekilen „Sürü“ filminin izlenmesiyle ilk gün ki program tamamlandı.

İkinci gün programı Esen Işık’ın yönetmenliğini yaptığı „Babamı Hırsızlar Çaldı“ film gösterimi ile başladı. Ardından Ali Erel Erbane müzik grubunun dinletisi ile devam edildi. Festival  yazar, yönetmen ve oyuncu Ercan KESAL, yönetmen Esen IŞIK, Fatoş Güney ve Sancı Dergisi adına Mehmet Ali Eser’in katıldığı; ardından soru cevap kısmıyla panel yapıldı. Etkinliğe sürgünde üretim yapan yazarlar ve Socialist Youth Movement(SYM) stand açarak katılımcılarla ve gençlerle buluştu.