Tutsak Sertan Önal’dan mektup var

Halkın Günlüğü gazetesi muhabiri olan Sertan Önal mektup yolladı.

Mektup şöyle:

„İLLEDE KAVGA DİYENLERİN CÜRRETİ SARSACAK DÜNYAYI“

Geçtiğimiz aylarda Devrimci tutsaklara Mektup yazma kampanyası başlatıldı, Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan Hapishanelere Almanya, İsviçre, Avusturya ve Fransa’dan bir çok devrimci tutsağa mektup gönderildi.

Gönderilen mektuplara gelen cevaplar arasında olan Silivri’de tutuklu bulunan Sertan Yoldaş’ın mektubunu sizlerle paylaşıyoruz.

Mektubuna ilk sırada kendi şiirine yer veren Sertan yoldaş „Yeni yıl dileklerini almanın mutluluğu bizde yaratmış olduğu heycanını buradan tarif etmem yetersiz kalacaktır“ ifadeleriyle duygularını aktardı.

„TAM BIR İZOLASYON İÇERİSİNDEYİZ“

Ardından Hapishanedeki mevcut koşullara değinenen Sertan yoldaş, Coronanın kendilerinide olumsuz etkilediklerini belirtti: Corona bahanesiyle var olan tüm haklarımız gasp edilmiş durumda. Örneğin; bir Hastaneye gitmem için ölüm noktasına gelmem gerekiyor. Tabi onun öncesinde revirinde onayı ve sevki lazım. En doğal haklarımızdan bile yararlanamıyoruz. Tam bir izolasyon içerisindeyiz. Bunun dışında diğer haklar spor, sohpet, açık görüşlerde yapılamamaktadır.

Gasp edilen haklar için gerekli başvuruların yapıldığına değinen Sertan yoldaş, bir sonuç yada geri dönüş alamadıklarını açıkladı.

„NE BU PASLI DEMIR PARMAKLIKLAR NEDE SOĞUK DUVAR NEMİ BİZLERİ YILDIRABİLİR“

Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, kendi imkanlarıyla hayata tutunmaktan vazgeçmediklerini vurguladı: Tüm haklarımız gasp edilse de biz tutsaklar yaşamı güzelleştirdiğimiz gibi bu alanlarıda canlandırmasını biliyoruz.

Okuma, tartışma vb. aktivitelerle zamanı iyi değerlendirmeye çalıştıklarını ve morallerinin yüksek olduğunu ekledi.

Son olarak mektubunu tüm yoldaşlara sevgi ve selamlarını ileterek sonlandıran Sertan yoldaşın kendi kaleme aldığı şiiri sunmak istiyoruz:

Sırtını dönmediğin dağın ardında
Heybene sıkıştıracaksın umutlarını
Ay vakti patikada yürürken
Gecenin içinden çığlıklar yükselecek
Nakış nakış işleyeceksin gülüşlerini
Terinin kokusunu toprakla bütünleştireceksin
Hissedeceksin bedeninde dolanan kanı
Nasılda toprağa karışıyor
Dinle yüreğinin sesini
Nasılda çarpıyor,
Çağlayanlara dönüştürüyor seni
Ve sen ilmek ilmek işleyeceksin
Kavgamızın, siper taşlarını
Sen işleyeceksin;
Emekçinin alinterini…
-Sertan-