Tutsak Sevil AĞKAYA’dan mektup var

Sevgili Yoldaşım Merhaba,

Yoldaş sıcaklığıyla sarılıyor, öpüyorum her anlamda iyi-moralli, sıhhatli olmanı diliyorum. Bizler genel anlamı ile iyiyiz, her ne kadar son zamanda mahkemesi olumsuz neticelenen yoldaşlarımızın haberlerini alsak da süreçten bağımsız ilerlemeyen seyrin neler getireceğini tahmin etmesi çok da güç değil senin de bildiğin üzere. Gerçi sizler haberleri oldukça hızlı öğreniyorsunuz. Bizim en hızlı öğrenme biçimimiz her p.tesi günleri ailelerden edindiğimiz bilgilerimiz. Kısa kısa buralardan bahsedeyim. Serkan Kayış’ın tahliyesi sürpriz bir gelişme oldu diyebilirim. Toptancı bir mantıkla cezalar verildiği için; aksi yöndeki bu gelişme şaşırtmıştı. Nuray 7 yıl 6 ay, Özmen 8 yıl 1 ay, Umut Deniz 2 kez ağırlaştırılmış aldı. Bugün de Dersim ve Hayati’nin (Salı) mahkemesi vardı ne oldu bilemiyorum, ancak umuyorum ki iyi bir gelişme olsun. Yoldaşların genel anlamda moral-motivasyon durumları gayet iyi, direngenler.

Hoş başka bir seçenek de yok zaten …

… Buranın yemeklerinin nasıl olduğunu sormuşsun, ortalama 3-4 haftada bir yemeklerin düzeltilmesi veya temiz yapılması ile ilgili dilekçe yazmak mecburiyetinde kalıyoruz, artık tahmin edersin. Bu sene kemerleri abartılı sıkıyorlar pandemide üstelik, faturası bize tabi. Kaloriferler de çok az yanıyor, her birimiz lahana misali kat kat dolaşıyoruz ☺. Diğer mektubumda bahsetmiş olmalıyım dergi ve gazeteler artık verilmiyor ve abonelik dayatılıyor; tahmin edeceğin gibi sosyalist basına pekçok yerde engel var. Geçenlerde kütüphaneden alınan kayda geçirilmek için kürtçe kitaplar keyfi şekilde ‘sakıncalı içerik var’ denilerek hala verilmedi. Kitap kargoları d.günü, bayram, yeni yıl ve 2 ayda bir verilecekmiş. Böyle bir uygulamaya giriştiler. Pandemi dayatması sebebiyle kargo ile gelen kıyafetlerde yeni alınmış olma zorunluluğu yine başka bir dayatma. Geçenlerde İzmir’de deprem olduğunda (afet sebebiyle tel hakkımız var) yakınları İzmir’de olanların tel. hakkı engellenmek istendi, tartışmalar ve basının gücü vs. ile daha fazla ısrarcı olmayıp nezaketli davrandılar ! Kiosk (acep) görüntülü telefon görüşme sistemi Bakırköy ve Sincan’da adlilerde uygulanmaya başlanmış. Devrimci tutsaklarda da uygulanacağını öğrendik. Henüz konu ile ilgili bilgilerimiz sınırlı olsa da üç aşağı beş yukarı tutumlar belli zaten. Bakalım önümüzdeki günlerde atılacak (ds.nin) somut adımları ile bir şeyler daha hızlı şekillenecektir. Elbette bu konularda dışarı ile eşgüdümlü olmak, haberli-hazır olmak avantajlar sağlayabilir. Genel itibari ile gündemlerimiz bunlarla geçiyor. Elbette bir de geçtiğimiz hafta c.başsavcılığından buradaki (1’i espli Fethiye Ok) 4 arkadaşın ( 3’ü hevaller) infazının yandığı tebliğ edildi. 1.5-2 senesi kalmış insanlardı. Son infaz düzenlemesine bağlı şekillenen ve beklenmedik bir durumdu. 3 hücre ve fazlasını alanların infazı yanıyor, gerekçe bu. Ama pek uygulanan bir şey değildi. Yasada var ancak firar, aramaya direnme, kamera kapatma gibi eylemlerde verilen cezalar bunlar normalde. Ancak problem şu ki ohal sonrası pek çok hapishanede keyfe keder şekilde komik meselelerden hücre cezaları verilmekte. Bu da son günlerin başka bir meşguliyet konusu idi. İnsanlar tahliyelerine az bir süre kala böyle gelişmelerle doğal olarak moral anlamda etkilenebiliyorlar ancak yine de çabuk toparlandılar. Dş. işte, kısa ve net!

… Bu arada yukarıda atladım hapisteyken tanıdıkların kesin yazar sandıkların genelde pek doğru çıkmıyor. Aksine yazmasa da anlarım dediklerin daha özverili yaklaşımlar belirliyorlar. 1.si çok hoş olmasa da; çünkü belli bir sorumlulukla hareket edebileceklerini düşünüyorsun, 2. durum ise beklenmedik olduğundan mutlu ediyor insanı, bu sorumluluğu göstermeleri. Üzücü olan yaşamdaki kaygıları ( olabilir doğaldır) yönetmekten çok onlarca yönetilmek ve kaygıların insanların yaşamına yön vermesi…

… Sevgili Yoldaş’ım sohbetimize bir virgül koyalım burada senin de müsaadenle. Sana yoldaş. sıcaklığımızla tüm içtenliğimizle sarılıyoruz. Genç ve enerjik bir yoldaşla sohbet güzeldi !

Kendine iyi bak, sağlıcakla umut, dirençle kal. Sevgiler…

-Sevil-

18.11.2020
Kadın Kapalı Hapishane
Sol Üst D Blok
Elazığ